piątek, 13 stycznia 2012

Aby wszyscy byli jedno

W ostatnim czasie zbierając materiały do publikacji poświęconej osobie księdza Feliksa Sawickiego, usłyszałem z ust pana Leszka Witkiewicza ciekawą anegdotę dotyczącą osoby księdza Sawickiego. Miał on dwie pasje : wędkowanie i karty. Ksiądz Sawicki mieszkał  przez pewien czas u rodziny Szumskich. Często spotykali się na grze w karty : ksiądz Feliks Sawicki, Bazyli Szumski (wicestarosta malborski, wyznania prawosławnego), Wihlelm von Bϋllow (protestant, potem katolik) i Witold Witkiewicz (agnostyk). To lokalny przykład przyjaźni międzyludzkiej, która stoi ponad podziałami religijnymi.
Początek Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan skłania nas do refleksji nad pojęciem i wagą ekumenizmu. W obliczu ataków na chrześcijaństwo, Pismo święte i krzyż, które są wspólnymi znakami wszystkich chrześcijan, narasta potrzeba szukania porozumienia. W historii Polski i świata niestety mamy wiele przykładów, gdzie wyznanie było przyczyną sporów, nawet w obrębie chrześcijaństwa. Czy możliwe jest jednak szukanie jedności, nie zatracając jednak własnej katolickiej tożsamości ? Temat ten nie od dziś budzi kontrowersje wewnątrz Kościoła. Myślę , że jedność nie zaczyna się od wspólnego wertowania katechizmów w celu szukania podobieństw i kompromisów. Dialog teologiczny jest bardzo ważny, lecz nie będzie on z pewnością przedmiotem rozważań człowieka prostego, niezbyt zaawansowanego jeśli chodzi o religioznawstwo i niestety często – nawet o katechizm Kościoła Katolickiego.
Ekumenizmem w praktyce są wspólne społeczne inicjatywy kościołów chrześcijańskich np. rozprowadzanie świec na stół wigilijny (katolickie Caritas, prawosławne Eleos i protestancka Diakonia). Kiedyś młody Karol Wojtyła powiedział ,,Wszyscy jesteśmy dziećmi jednego Boga”, dlatego ważna jest również wspólna modlitwa. Ja osobiście doświadczyłem takiej modlitwy ekumenicznej podczas sylwestrowego spotkania młodych Taize w Berlinie. To co ujęło mnie najbardziej to gościnność mieszkańców Berlina (każdy z nas został przydzielony do parafii a stamtąd do rodzin, które nas ugościły przez kilka dni) oraz wielka radość i życzliwość dla siebie wszystkich przybyłych. Dzielenie się Jezusem, jego radością, śpiewanie kolęd w berlińskim metrze, tańce przed halami wystawowymi to wspomnienia z tego ekumenicznego spotkania.
Kilkanaście lat temu jedyna córka byłego premiera RP Jerzego Buzka, Agata, ciężko zachorowała. Obok trzech lat chemioterapii i naświetlań pomocą dla niej była modlitwa matki Ludgardy, katoliczki, która siły czerpała z wiary w Boga. Na duchu podtrzymywała matkę walczącą o życie dziecka modlitwa. Chodziła i czyni to po dzień dzisiejszy do Kościoła św. Bartłomieja w Gliwicach na nowenna do – jak sama mówi – Cudownej Matki Bożej. Zawsze chodziła na nowennę sama. Pewnego dnia, po powrocie z pracy położyła się, aby trochę odpocząć i głęboko zasnęła. Po przebudzeniu było już za późno, aby zdążyć na nabożeństwo. Zauważyła, że w domu nie było męża – luteranina. Wszystko wyjaśniła kartka leżąca na stole : ,,Poszedłem za ciebie na nowennę. Jurek”. Nigdy nie zapomni mu tego gestu i słów, gdy wrócił z kościoła : ,,Wiesz, ale tam pięknie śpiewają”.
Tegoroczne hasło Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan jest zainspirowane słowami z Pierwszego Listu św. Pawła do Kolosan : "Przemienieni przez zwycięstwo Jezusa Chrystusa”. Wiara w Boga ma prowadzić nas do przemiany naszego życia na lepsze. Jezus zwyciężył i chce byśmy i my przezwyciężali w naszych sercach nienawiść i jednoczyli się w dzieleniu się Nim ze światem, który często spycha Boga na boczny tor.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz