czwartek, 17 maja 2012

Rozbójnik Boży

Kleryk Alojzy pochodził z biednej rodziny. Aby zapłacić za seminarium posługiwał jako kościelny w katedrze. Pewnego dnia kleryk spotkał w zakrystii płaczącego chłopca. Przeszkadzał podczas lekcji religii i wikary trzepnął go po głowię i wyrzucił za drzwi. Alojzy uspokoił chłopca, zabrał do swojego pokoju na strychu katedry i prowadził z nim dalej przerwaną lekcje katechizmu. Na zakończenie dał  mu garść świętojańskiego chleba, kilka suszonych fig i umówił się z nim na dzień następny. Chłopiec nazajutrz przychodzi, ale nie sam. Przyprowadza on ze sobą kolegów, którzy stronili od katechizmu. Kleryk Orione oddał wszystko do dyspozycji chłopców: swój pokój, książki, trochę przyrządów gimnastycznych, urządza im nawet huśtawkę pod kopułą katedry. Jest blisko nich, by zbliżać ich do Boga. Mówił :,, Żadne słowo nie jest bez myśli, żadna myśl nie jest bez duszy, sprawcie, aby żadna dusza młodzieży nie pozostała bez Boga”.
Ksiądz Orione łączył aktywność z kontemplacją Boga. Przeprowadził akcje ratunkowe po trzęsieniu ziemi na Sycylii w 1908 r. Na własnych rękach wynosił rannych, dostarczał żywności głodnym, starał się o dach nad głową dla bezdomnych, przygarniał do swoich domów sieroty. Jedna z książek opowiadającej o życiu księdza Orione nosi tytuł ,,Rozbójnik Boży”. Tylko zażyłość z Panem Bogiem może dać człowiekowi tyle siły i zapału do walki o dusze dla Boga oraz do bezgranicznego ukochania chorych i biednych wbrew powszechnemu umiłowaniu bogactwa i dążeniu do niego. Często w życiu przychodzi przeświadczenie : ,,samo się zrobi” albo ,,ktoś to zrobi” . Żąda się od Kościoła, od księży. Ale czy mamy świadomość, że Kościół to ludzie? Ja i Ty. Grzybowa, członkini Rady Parafialnej (z wyboru, nie z nominacji) z niedawno zdjętego serialu ,,Plebania” zwykła mawiać przy różnych okazjach : ,,Kościół to my.” Przy okazji wspomnienia św. Alojzego warto pomyśleć : jakie jest moje miejsce i zadanie w Kościele? Może mógłbym dać z siebie coś więcej niż tylko narzekanie i oczekiwanie na coś?
Od jednego chłopca rozpoczęło się Dzieło św. Alojzego Orione. Program św. Alojzego opierał się na dwóch słowach ,,Dusze, dusze”. Dusze, które on postanowił zdobywać dla Pana Boga. Rosła liczba młodzieży, przybywali współpracownicy księdza Orione. Dziś Synowie i Córki Bożej Opatrzności – Orioniści i Orionistki obecni są na całym świecie, realizując charyzmat świętego założyciela służąc Chrystusowi w człowieku. Przykład św. Alojzego Orione jest dla nas wezwaniem do łączenia miłości Boga i ludzi, w sposób szczególny tych chorych, cierpiących i samotnych. W Kościele jest miejsce i zadanie dla każdego. Zadanie do bycia Bożymi rozbójnikami, aby Kościół stawał się przystanią i domem każdej duszy ludzkiej.
Ł.G
Modlitwa do św. Alojzego Orione
Przenajświętsza Trójco, Ojcze, Synu i Duchu Święty, uwielbiam Cię i dzięki Ci składam za bezgraniczną miłość, jaką wlałeś w serce świętego Alojzego Orione, dając nam w nim apostoła miłosierdzia, ojca ubogich i dobroczyńcę cierpiących i opuszczonych. Udziel nam łaski, abyśmy mogli naśladować miłość gorącą i ofiarną, jaką żywił ku Tobie i Najświętszej Dziewicy, ku Kościołowi i Ojcu świętemu, ku wszystkim stroskanym. Za jego zasługami i wstawiennictwem udziel nam tego, o co prosimy, abyśmy mogli doświadczać Twojej Boskiej Opatrzności. Amen.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz