piątek, 9 grudnia 2011

Doświadczenie wiary – Krąg radości

Ostatnio bardzo przemawiają do mnie opowiadania autorstwa Bruno Ferrero. Jedno z nich mówi o tym, co w dzisiejszym społeczeństwie jest procesem bardzo trudnym : o dawaniu.  Któregoś ranka, a było to nie tak dawno temu, pewien rolnik stanął przed klasztorną bramą i energicznie zastukał. Kiedy brat furtian otworzył ciężkie dębowe drzwi, chłop z uśmiechem pokazał mu kiść dorodnych winogron.
- Bracie furtianie, czy wiesz komu chcę podarować tę kiść winogron,
najpiękniejszą z całej mojej winnicy? - zapytał.
- Na pewno opatowi lub któremuś z ojców zakonnych.
- Nie. Tobie!
- Mnie? Furtian aż się zarumienił z radości. - Naprawdę chcesz mi ją dać?
- Tak, ponieważ zawsze byłeś dla mnie dobry, uprzejmy i pomagałeś mi, kiedy cię o to prosiłem. Chciałbym, żeby ta kiść winogron sprawiła ci trochę radości.
Niekłamane szczęście, bijące z oblicza furtiana, sprawiło przyjemność także rolnikowi.

Brat furtian ostrożnie wziął winogrona i podziwiał je przez cały ranek. Rzeczywiście, była to cudowna, wspaniała kiść. W pewnej chwili przyszedł mu do głowy pomysł:
- A może by tak zanieść te winogrona opatowi, aby i jemu dać trochę radości?
Wziął kiść i zaniósł ją opatowi. Opat był uszczęśliwiony. Ale przypomniał sobie, że w klasztorze jest stary, chory zakonnik i pomyślał:
- Zaniosę mu te winogrona, może poczuje się trochę lepiej.

Tak kiść winogron znowu odbyła małą wędrówkę. Jednak nie pozostała długo w celi chorego brata, który posłał ją bratu kucharzowi pocącemu się cały dzień przy garnkach. Ten zaś podarował winogrona bratu zakrystianowi (aby i jemu sprawić trochę radości), który z kolei zaniósł je najmłodszemu bratu w klasztorze, a ten ofiarował je komuś innemu, a ten inny jeszcze komuś innemu. Wreszcie wędrując od zakonnika do zakonnika, kiść winogron powróciła do furtiana (aby dać mu trochę radości) Tak zamknął się ten krąg. Krąg radości.
Wczujmy się teraz w postać owego zakonnika, który oddając przeznaczony dla niego prezent, zapoczątkował ów krąg radości. Miał zmysły – jak każdy z nas – i widział piękne winogrona, czuł ich wyrazisty zapach. Wielu ludzi – nie patrząc na nic –  pewnie zabrałoby się od razu do ich zjedzenia. Ów zakonnik jednak wiedział, co znaczy dawać coś drugiemu, że radość zdawania przewyższa o wiele smak owych winogron.. Nie musi to być więc najnowszy Mercedes, worek pieniędzy czy najnowsza konsola do gier, lecz podarek wywołujący uśmiech i radość . Winogrona w tym przypadku to symbol. Zakonnik przekazał symbol swojej miłości, pamięci i troski. Ich piękno, zapach są odzwierciedleniem jego miłości do drugiego człowieka. Nie czekaj aż rozpocznie go ktoś inny. Często wystarczy mała, malutka iskierka, aby wysadzić w powietrze ogromny ciężar nienawiści. Wystarczy iskierka dobroci, a świat zacznie się zmieniać, nie cały od razu. Miłość to jedyny skarb, który rozmnaża się poprzez dzielenie: to jedyny dar rosnący tym bardziej, im więcej się z niego czerpie. To jedyne przedsięwzięcie, w którym tym więcej się zarabia, im więcej się wydaje; niech więc będą dla nas drogowskazem słowa apostoła bezdomnych, św. Brata Alberta Chmielowskiejgo :  Powinno się być dobrym jak chleb; powinno się być jak chleb, który dla wszystkich leży na stole, z którego każdy może kęs dla siebie ukroić i nakarmić się, jeśli jest głodny.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz