piątek, 9 grudnia 2011

Doświadczenie wiary - Sekretarka Bożego Miłosierdzia (5.12)

Helena Kowalska była piękną dziewczyną, świadczy o tym fakt, ze o jej względy walczyło wielu chłopców. Ujmowała swą urodą, a jednocześnie prostotą, uczynnością, umiłowaniem służby innym i modlitwy. Pochodziła z ubogiej, wielodzietnej rodziny. Kto by przypuszczał, że panna, która miała tylko wykształcenie podstawowe (3 klasy szkoły ,,zimowej”) , przekaże światu Orędzie Bożego Miłosierdzia?
Wiarę w Boga -  prostą i gorącą , późniejsza święta Siostra Faustyna Kowalska od Najświętszego Sakramentu,  wyniosła z domu rodzinnego. Jak sama pisze w swoim „Dzienniczku”: ,,Kiedy widziałam, jak ojciec się modlił, zawstydziłam się bardzo, że ja po tylu latach w Zakonie nie umiałabym się tak szczerze i gorąco modlić, toteż nieustannie składam Bogu dzięki za takich rodziców" (Dz. 398)  Wcześnie słyszy głos Boga : „"W siódmym roku życia usłyszałam pierwszy raz głos Boży w duszy, czyli zaproszenie do życia doskonalszego, ale nie zawsze byłam posłuszna głosowi łaski. Nie spotkałam się z nikim, kto by mi te rzeczy wyjaśnił" (Dz. 7).
 Droga jej powołania zakonnego nie była łatwa. Rodzina Kowalskich z Głogowca dzieliła te same bóle i cierpienia, marzenia i nadzieje, jakie nosiło wiele ówczesnych polskich rodzin, którym przyszło żyć w czasach niewoli i trudnej, dopiero co odzyskanej wolności. W tamtych czasach wymagano , by wstępująca do zakonu wniosła tzw. wiano. Z uwagi na to, że jej rodzina była bardzo uboga, sama musiała zarobić na wiano, będąc służącą w bogatych domach. Przez całe życie zakonne pełniła rozmaite posługi. Bardzo cierpiała z powodu chorób m.in. gruźlicy. Zmarła w wieku 33 lat. Była Sekretarką Bożego Miłosierdzie – starała się jak najwierniej przekazywać swoje rozmowy z Jezusem, Jego Orędzie Miłości.  Do Sanktuarium w Krakowie- Łagiewnikach, gdzie znajduje się obraz Jezusa Miłosiernego i grób Siostry Faustyny, bardzo licznie pielgrzymują wierni z całego świata, by w tym miejscu wielbić Boże Miłosierdzie i wypraszać łaski. W Malborku relikwie św. Siostry Faustyny Kowalskiej znajdują się w kościele p.w. Miłosierdzia Bożego (Wielbark) oraz w kaplicy pod wezwaniem Świętej w domu dla bezdomnych FIDES. Ponadto wezwanie świętej Faustyny Kowalskiej nosi kaplica w malborskim szpitalu.
Przekazane światu przez pośrednictwo św. Faustyny Kowalskiej :
·         Obraz Miłosierdzia Bożego z podpisem: "Jezu, ufam Tobie",
·         Święto Miłosierdzia Bożego w pierwszą niedzielę po Wielkanocy,
·         Koronka do Miłosierdzia Bożego,
·         modlitwa w Godzinę Miłosierdzia, czyli w godzinę konania Pana Jezusa na Krzyżu,
·         szerzenie kultu Miłosierdzia Bożego
Bł. Jan Paweł II, konsekrując w 2002 roku Bazylikę p.w. Bożego Miłosierdzia w Krakowie – Łagiewnikach powiedział ,, Trzeba tę iskrę Bożej łaski rozniecać. Trzeba przekazywać światu ogień miłosierdzia. W miłosierdziu Boga świat znajdzie pokój, a człowiek szczęście! To zadanie powierzam wam, drodzy bracia i siostry, Kościołowi w Krakowie i w Polsce oraz wszystkim czcicielom Bożego Miłosierdzia, którzy tu przybywać będą z Polski i z całego świata".” Papież wielokrotnie podkreślał, że jesteśmy powołani do czynienia miłosierdzia w życiu codziennym. Świat jest rozdarty przez kłótnie, wojny i walką o władzę i pieniądze. Miłosierdzie czyni świat bardziej ludzkim. Zwraca naszą uwagę na problemy człowieka, na jego godność. Siłę do pełnienia Miłosierdzia trzeba szukać w Jego źródle – Sercu Pana Jezusa przebitym za nasze grzechy. To źródło pokazuje nam dziś patronka dnia dzisiejszego – św. Siostra Faustyna Kowalska.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz